Top 10 Gier RPG wszechczasów

cRPG to jeden z pierwszych gatunków, jaki wzięli na warsztat twórcy gier komputerowych. Trzydzieści lat później segment tych gier jest najpotężniejszy w całej branży i obfituje w tytuły po prostu legendarne i niezapomniane. Wybór kilku najlepszych jest zatem zadaniem karkołomnym, ale na potrzeby dyskusji warto jest przedsięwziąć takie wyzwanie.

10. The Elder Scrolls V: Skyrim

Skyrim był do czasu premiery trzeciego Wiedźmina absolutnie najpopularniejszym RPG-iem w historii - udało mu się połączyć przystępną mechanikę z bardzo ciekawym światem przedstawionym, który po prostu chciało się eksplorować. Przygoda w tytułowej krainie wystarczy na co najmniej sto godzin i zdecydowanie nie będzie to czas stracony.

9. Baldur's Gate II: Cienie Ann

Gry spod znaku Wrót Baldura to absolutnie kultowe gry RPG o świetnej mechanice i angażującej historii - stanowią kanon gier komputerowych, którego należy doświadczyć.

8. Dragon Age: Origins

Dragon Age jest w dużej mierze jak Wrota Baldura, ale z jeszcze lepiej napisaną opowieścią, jeszcze lepszą mechaniką i jeszcze lepszym wyglądem. Gra nie jest jeszcze tak kultowa, jak Baldur's Gate, ale to z całą pewnością tylko kwestia czasu.

7. Mass Effect

Space opera w formie gry RPG - to nie mogło się udać, a jednak się udało. Mass Effect słynie z opowieści, która jest jedną z najlepszych w całej historii branży - nie jest może szczególnie złożona i niejednoznaczna, ale jest za to po prostu potwornie emocjonalna.

6. Deus Ex

To futurystyczne RPG z elementami gry akcji było jednym z pierwszych tytułów, które odważnie miksowały ze sobą zupełnie różne gatunki gier - ten misz-masz okazał się ogromnym sukcesem, a marka jest dziś po prostu legendarna.

5. Dark Souls

Japońskie RPG to gry bardzo specyficzne, ale Dark Souls jest stworzone w zachodnim stylu ze wschodnimi naleciałościami. Warto przy tym rozwiać pewien mit, który odstrasza od tego tytułu większość graczy - Dark Souls nie jest trudne. Dark Souls jest sprawiedliwe.

4. Gothic II

Ta gra nie wybacza błędów i jest dosyć toporna w swojej mechanice, ale jej czar jest bardzo łatwo poczuć - ba, jednym z głównych składowych tego czaru jest bez wątpienia bezkonkurencyjny polski dubbing, o wiele lepszy od oryginalnego niemieckiego i angielskiego.

3. Fallout 2

To postapokaliptyczne uniwersum jest jednym z najciekawszych, jakie wykreowały gry komputerowe - i choćby dlatego warto tej gry po prostu doświadczyć, zwłaszcza że ma ona świetną mechanikę i dialogi napisane ze wspaniałym poczuciem humoru.

2. Planescape: Torment

To jest absolutny szczyt, jeśli chodzi o gry fabularne - branża komputerowa nie ma nic lepszego do zaoferowania ponad PT. Ta opowieść jest absolutnie zjawiskowa, złożona, niejednoznaczna moralnie - to całkowicie inny poziom, radykalnie odmienny od tego, do czego przyzwyczaiły nas inne gry komputerowe.

1. Wiedźmin 3: Dziki Gon

Top 10 Gier RPG wszechczasów

Wiedźmin III dokonał przetasowania, jeśli chodzi o najlepsze gry RPG - Polacy wprowadzili w gatunku całkowicie nową jakość. Ogromny, dopracowany świat, niesamowite uniwersum, satysfakcjonujący i ciekawy gameplay - to jest doskonała, dopracowana gra o angażującej historii.