Strategie na miarę wszechczasów

Gry strategiczne od dawna cieszą się sporym zainteresowaniem graczy. Są uwielbiane przez młodzież, starsze osoby, kobiety, mężczyzn – słowem – przez wszystkich. Rozgrywka wymaga logicznego myślenia i przewidywania, ważna jest strategia i nierzadko logistyka. Gry strategiczne miały swój rozkwit w latach 90 XX wieku i ich popularność nie spada do dziś. Przygotowaliśmy dla Was subiektywny przegląd gier strategicznych, które na zawsze wpisały się w nasze serca i pamięć. Wiele z tytułów doczekało się całych serii i wznowień. Zapraszamy Was do sentymentalnej podróży i przeglądzie gier z różnych okresów czasu.

THE SETTLERS

Pod nazwą The Settlers kryje się cała seria gier, której pierwsza część debiutowała w 1993 roku. We wszystkich częściach gracz wciela się w rolę starożytnego lub średniowiecznego władcy, a jego zadaniem jest rozwijanie swojego królestwa i podbój cudzych terenów. Podstawą jest sposób budowy budynków i tworzenie sieci dróg pomiędzy nimi – wszystko należy zaplanować tak, aby wszystko optymalnie współpracowało i w efekcie pomogło utworzyć dostatecznie dużą armię żołnierzy, która stawi czoła wrogowi.

CIVILIZATION

Civilization to spora seria turowych gier strategicznych, opierających się na szkoleniu jednostek, budowie obiektów oraz podboju innych społeczności. Seria charakteryzuje się władaniem daną nacją od prehistorii po niedaleką przyszłość. Do początku 2018 roku sprzedano w sumie ponad 30 milionów egzemplarzy różnych gier z tej serii.

WARCRAFT

Pod nazwą Warcraft  kryje się nie tylko seria gier komputerowych RTS, ale także opowiadania, książki, mangi i komiksy wydawane przez Blizzard Entertainment. Gry wielokrotnie uzyskały tytuł najlepszej gry strategicznej roku. Ich fabuła oparta jest na konflikcie między wojskami ludzi i orków. W późniejszych odsłonach gry zostają włączone nowe wątki – trolle, ogry, gobliny, elfy, gnomy oraz krasnoludy. W zależności od tego, którą część wybierzemy, natrafić też możemy na postacie takie jak: nieumarli, rasa draenei, krwawe elfy czy taureni.

HEROES OF MIGHT AND MAGIC

Seria turowych strategii, których fabuła osadzona jest w realiach high fantasy. Pierwsza część ukazała się w 1995 roku. Sukces tytułowi przyniosła natomiast druga (Heroes of Might and Magic II: The Succesion Wars) i trzecia odsłona cyklu (Heroes of Might and Magic III: The Restoration od Erathia), uznawane do dzisiaj za bezkonkurencyjne produkcje. Akcja gier rozgrywa się w fantastycznym świecie Enroth. W różnych częściach gracz ma okazję poznać rozmaite krainy i okresy historyczne. Każda z części oferuje oczywiście ciekawe rozgrywki do rozegrania i bitwy do stoczenia.

Gry serii TYCOON

Tycoonami potocznie nazywamy strategiczne gry ekonomiczne, których popularność przypadła także na lata 90 XX wieku. Dzięki nim każdy ma możliwość sprawdzić się jako przedsiębiorca, zarządca, wódz lub nawet pirat na dorobku. Zaletą tych gier jest edukacyjność i brak ryzyka, które niesie zarządzanie prawdziwą firmą w normalnym życiu.

SIMCITY

Strategie na miarę wszechczasów

Cykl gier strategicznych, w których musimy się zmierzyć z budową i zarządzaniem wirtualnego miasta. Pierwsza część gry ukazała się w 1989 roku i uzyskała wysokie noty wśród graczy i krytyków. Popularność SimCity nie słabnie po dzisiejszy dzień. Gra bazuje na dwóch filarach – oprócz mądrego budowania zasobów miasta i sieci dróg, musimy dbać o zadowolenie mieszkańców. Oczywiście budżet mamy ograniczony i musimy kreatywnie sobie z tym radzić, np. wypełniając płatne zadania. Warto wspomnieć, że SimCity miało wpływ na powstanie innej kultowej gry symulacyjnej – The Sims.

PATHWAY

Pathway to całkiem nowa, bo wydana w kwietniu 2019 roku, taktyczna gra strategiczna. Fabuła usytuowana jest w latach 30 XX wieku a oś historii stanowią poszukiwania wielkich, starożytnych artefaktów. Szczególną chrapkę na nie mają naziści, którzy rywalizują z prywatnymi kolekcjonerami. Świat Pathway wzorowany jest na estetyce sensacyjnych historyjek drukowanych w brukowcach popularnych w latach 30 ubiegłego wieku w USA, tzw. „pulpowych historii”.

Seria gier DUNE

Dune to również zbiorczy tytuł całej serii gier opartych na powieści fantastycznonaukowej autorstwa Franka Herberta pod tytułem Diuna. Każda z części zachwyca grafiką przyjemną dla oka, stworzoną na miarę czasów w którym powstała.

Seria gier TOTAL WAR

Total War to seria gier strategicznych, które są kombinacją strategii turowych oraz strategii czasu rzeczywistego (wyjątek stanowi Spartan: Total Warrior). Nazwa gier jest nawiązaniem do wojny totalnej, która jest prowadzona przy maksymalnym zaangażowaniu społeczeństwa i całkowitym poświęceniu środków gospodarczych. Premiera najnowszej części, tj. Total War: Three Kingdoms będzie mieć miejsce pod koniec maja 2019 roku.

FARM MANAGER 2018

Chyba każdy z nas grał kiedyś w strategię typu farma. Farm Manager 2018 to dość świeża odsłona strategii ekonomicznej, w której musimy mądrze zarządzać gospodarstwem rolnym. Naszym zadaniem jest sadzenie ponad dwudziestu rodzajów upraw, dbanie o ich rozwój a następnie zbieranie plonów. W tej edycji mamy możliwość hodowli zwierząt. Sporą zaletą tej części jest przyjemna dla oka grafika.