Najlepsze gry RPG

Świat gier obfituje w typ RPG. Rozgrywka RPG to nic innego jak gra fabularna. Skąd taka popularność tego typu gier? RPG stwarza twórcom ogromne pole do popisu. Różne możliwości manewrów w czasie rozgrywki, nieskończoność konwencji, w których można umieścić fabułę oraz często tworzenie swojej indywidualnej postaci składa się na ich popularność. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Stworzyliśmy dla Was ranking pięciu najlepszych gier RPG, utrzymanych w różnych konwencjach. Każda z tych gier otrzymała wysokie oceny graczy i cieszy się cały czas popularnością. Sprawdź, czy znasz je wszystkie!

Wiedźmin

Wiedźmin to gra oparta na motywach powieści i cyklu opowiadań Andrzeja Sapkowskiego. Autorem tej RPG jest polskie studio CD Projekt RED. Fabuła została ulokowana w 1270 roku.

Tytuł gry nawiązuje do sagi fantasy opisującej perypetie Geralta z Rivii, trudniącego się zabijaniem potworów. Gra jednak jest samodzielnym dziełem, nie ma na nią wpływu Twoja znajomość lub nieznajomość twórczości Sapkowskiego. Do tego główny bohater cierpi na amnezję, co skutkuje tłumaczeniem na bieżąco najważniejszych nawiązań książkowych.

Ciekawym elementem gry jest alchemia. Z pozyskiwanych składników z roślin oraz ciał potworów można przygotowywać eliksiry, dzięki którym zyskujemy tymczasowe bonusy. Gra skupia naszą uwagę głównym wątkiem, ale także została urozmaicona przez ogrom zadań pobocznych. Zdecydowanie ważnym aspektem rozgrywki są moralne dylematy. Każda decyzja tego typu niesie za sobą nieprzewidywalne konsekwencje fabularne.

Ważną częścią Wiedźmina jest muzyka. Skomponowana przez Andrzeja Skorupę oraz zespół Percival ścieżka muzyczna działa na zmysły i dodaje mrocznego, wyrazistego klimatu całej rozgrywce.

South Park: The Fractured But Whole

South Park: The Fractured But Whole to gra RPG ulokowana w uniwersum kultowej amerykańskiej kreskówki przeznaczonej dla dorosłych, znanej w Polsce jako Miasteczko South Park. 

Gra ma charakter satyryczny, w tej części skupiono się na kpinach z komiksów i filmów i superbohaterach. Akcja toczy się oczywiście na ulicach miasteczka South Park, a gracz wciela się w rolę dzieciaka zwanego „Nowym”, który dopiero co sprowadził się z rodziną w to miejsce.

Kumple z paczki Cartmana wcielają się tym razem w role superbohaterów z grupy Coon&Friends. Nasza postać dołącza do nich aby wspólnie zmierzyć się m.in. z groźnym Profesorem Chaosem. Ale to tylko malutki procent tego, co nas czeka!

Zdradzimy Wam jeszcze ciekawostkę – w tej rozgrywce gracz ma możliwość wyboru płci, rasy czy religii swojego bohatera, co w subtelny sposób wpływa na linie dialogowe obecne w grze.

Fallout (1996)

Akcja Fallout została usytuowana w środowisku zniszczonym przez wielką wojnę atomową. Cywilizacja została niemal w całości zgładzona, a ci, którzy ocaleli, muszą żyć w zrujnowanym świecie zamieszkałym przez mutanty. Oprócz tego wszystko otacza niebezpieczne promieniowanie. Bezpiecznie bywa tylko w piwnicach, schronach, grotach i tego typu miejscach. 

W takim świecie dorasta nasz bohater. Jego społeczności udało się żyć w spokoju aż do dnia, w którym zepsuł się chip odpowiedzialny za produkcję czystej wody. Od naszego bohatera zależy życie wszystkich mieszkańców, ponieważ to właśnie on został wybrany do wyjścia na powierzchnię i odnalezienia nowego chipa.

Fallout to niesamowita podróż po apokaliptycznym środowisku. Czeka na nas wiele miejsc do zwiedzenia oraz wiele walk do stoczenia.

Assassin's Creed Odyssey

Assasin’s Creed Odyssey to silny zwrot w stronę RPG. To dziesiąta odsłona cyklu. Poprzednie części były grami akcji. Gra zabiera nas w czasy antycznej Grecji. 

Bohater zmuszony jest m.in. podejmować rozmaite moralne wybory, bierze udział w interaktywnych dialogach i klasycznie – awansuje na kolejne poziomy doświadczenia.

Do wyboru mamy dwie postacie – Kassandrę lub Aleksiosa. Są to wnukowie słynnego spartańskiego króla Leonidasa. Jako dorośli zarabiają na życie jako najemnicy. W młodości zostali wyklęci i wygnani ze swojej ojczyzny. Opowieść rozpoczyna się w momencie, kiedy nasz bohater podejmuje niebezpieczne zlecenie, które otworzy mu drogę do odzyskania rodziny.

Fabuła gry jest w pewnym stopniu nieliniowa. Nie zmienimy losów świata, ale wszystkie wybory mają wpływ na nasze najbliższe otoczenie.

Wartym wspomnienia jest fakt, że w Odyssey ulokowano postacie historyczne. Spotkamy tu Sokratesa, Peryklesa, Hipokratesa czy Herodota.

Osią fabuły jest tak jak wcześniej fikcyjny konflikt między asasynami i manipulującymi światem templariuszami. Do dyspozycji mamy ogromny otwarty obszar, obejmujący niemal całą starożytną Grecję.

Mass Effect: Andromeda

Najlepsze gry RPG

Mass Efect: Andromeda to czwarta część bestsellerowych gier RPG osadzonych w realiach science fiction. 

Oś fabuły stanowi „Inicjatywa Andromeda” rozpoczęta w 2176 roku – siedem lat przed wydarzeniami z pierwszej części serii. Celem inicjatywy była budowa Ark, czyli ogromnych statków kosmicznych, transportujących reprezentantów poszczególnych rodzajów ras do tytułowej galaktyki Andromedy.

Zadaniem eskapady jest nie tylko zbadanie nowego świata, ale też podjęcie próby znalezienia nowego miejsca do zamieszkania oraz szybkiego sposobu na przemieszczanie się między galaktykami. 

Główni bohaterowie gry to Sarah oraz Scott Ryder.

Tutaj także nasze wybory rzutują na fabułę. Nie wszystko jest tu czarne albo białe. Dylematy moralne mają odcienie szarości, co ciekawie wpływa na rozwój akcji.

W tej części Mass Effect możemy zaszaleć – do dyspozycji mamy tryb multiplayer!